ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
АктуалноГласовеГрадътИзбориМненияНовини

Георги Величков: Не съм видял категорично положителни промени за града ни, може би само предложения

Изпратихме първата година от управлението на Здравко Димитров и екипа му. На днешната дата преди 12 месеца Зико влезе в новия си кабинет на площад”Стефан Стамболов”, за да поеме щафетата от предшественика си Иван Тотев след обещания за нов стил на управление, прозрачност и диалогичност. В няколко поредни публикации ще ви представим как различните политически играчи видяха първата година от управлението на Димитров. Потърсихме  някои най-активните в пленарната зала на местния парламент в последните 12 месеца  общинските съветници, за да отправим въпроси, еднакви за всички: Как бихте коментирали първата година от мандата на Здравко Димитров и неговия кабинет ? Какво, според вас, се промени към по-добро за града и жителите му ? Кои са най-големите грешки в управлението на Пловдив ? Какво да очакваме от тук нататък?

Георги Величков, Ние, гражданите
Година, в която позитивите бяха основно в показаното желание на кмета да води диалог с гражданите. Той демонстрира това свое желание в няколко случая, в които покани граждани на различни тематични дебати и в случаите, когато хората изразиха несъгласието си с определени гласувания или предстоящи такива в Общинския съвет.
Година, в която негативите бяха малко повече.
Данъците бяха вдигнати при положение, че са едни от най-високите в България и беше предложен кредит, но не бяха потърсени други източници на финансиране, защото приходите, които могат да влязат в общинската и националната „хазна“ НЕ са само от данъци, а и от създаващи стойност дейности.
Беше увеличена администрацията и не се работеше в насока за нейното намаляване и респективно увеличаването на заплатите и персоналната отговорност.
Преди изборите бяха поети ангажименти за развитието на Летище Пловдив, но и до днес липсва развитие в тази посока, освен разговори и обещания от страна един министър, че летището ще стане ‘товарен хъб“ и това при крещящата необходимост летището да бъде насочено почти изцяло към пътници, а не към товари и стоки.
Преди изборите бе поет ангажимент за изработването на концепция „Зелен град“, но и до ден днешен не се говори за такава и липсва политика насочена към екологията, и проблемите с високите нива на фин прах във въздуха.

Не съм видял категорично положителни промени за града ни, може би само предложения и обсъждания. Пример е предложението на кабинета на г-н Димитров да обедини Общинските предприятия “Паркове и градини”, “Чистота” и “Дезинфекционна станция”, идея която не бе входирана за гласуване тъй като голяма част от Общинските съветници не я приеха, аз бях категорично ЗА. Предложението имаше смисъл и щеше да доведе до положителна промяна, защото в момента в тези дружества ежедневно се извършва прехвърляне на отговорност, от една страна, от друга тази идея щеше да спести над 150 000лв на Община Пловдив.

Негатив е факта, че на различни обсъждания свързани с бъдещето на града не се канят всички съветници, а само определени, което не е коректно и е чисто политическо решение, което далеч не кореспондира с демократичното управление, а с един друг строй на управление.
Негатив е увеличаването на общинската администрация, а тя трябва да бъде намалена и увеличен броя на инструментите свързани с Електронното управление.
Негатив е новия Общ устройствен план на Пловдив, едно от най-важните неща за бъдещето на града ни. Именно точно новия план можеше да предложи частично решение на проблемите с презастрояването, липсата на зелени площи и мръсния въздух. В новия Общ план липсват предложения за развитие на град Пловдив в районите Юг и Запад, където са най-големите предпоставки за адекватно разширяване на града.
Негатив е липсата на проекти, които да създават стойност и да генерират приходи за Общината.
Негатив на администрацията е „раздаването“ на парцели и липсата на идейност как тези парцели могат да носят приходи за Пловдив и пловдивачни.

Това което би било хубаво да направим, но не и само да очакваме е всеки един гражданин на Пловдив да търси отговорност от тези, за които е гласувал, да се бори за правата си и за бъдещето на децата си, защото промяната ще дойде само и единствено от хората, от народа, а не от партии и хора с професията „политик“.

Таня Грозданова

Журналист с близо 30 години опит, който работи интензивно по… More »

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина